اجتماعی

پرتاب ماهواره «ظفر» در شهریور ماه

رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: ماهواره ظفر۳ ماه دیگر و پس از بررسی کنترل کیفی در شهریور ماه پرتاب خواهد شد.

جبار علی ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان اینکه ماهواره ظفر در حال نهایی شدن است، گفت: در حال حاضر ماهواره سوم این دانشگاه با نام «ظفر» به طور کامل توسط دانشمندان داخلی طراحی و ساخته شده و پس از بررسی کنترل کیفی در شهریور ماه پرتاب خواهد شد.

وی با بیان اینکه ایران جزء معدود کشورهای دارای علم ساخت ماهواره است، افزود:  90 درصد تجهیزات ساخت ماهواره ظفر تولید داخل و بومی سازی شده است به طوری که در ۱۰ سال گذشته، دانشگاه علم و صنعت ایران یکی از سه دانشگاهی بوده که در زمینه ماهواره و فناوری فضایی فعالیت داشته است.

ذاکری با تاکید بر اینکه این ماهواره ،کاربرد عمومی دارد، ادامه داد: ماهواره ظفر در ابعاد ۷۰ در ۷۰ برای دیتاگیری به فضا ارسال شده و اطلاعات خود را به زمین می فرستد که در این رابطه می توان گفت یکی از کارکردهای علم ماهواره در بخش علوم کشاورزی است که می توان نقاط حاصل خیز را برای کشت محصولات مختلف شناسایی و استفاده کرد.

ذاکری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ساخت ماهواره سوم دانشگاه علم و صنعت در حال پایان است، به کاربرد دستاوردهای فضایی در حوزه‌های حمل و نقل، بلایای طبیعی و بخش‌های کشاورزی اشاره کرده بود.

وی اظهار امیدواری کرده بود: شاهد بسط و ترویج استفاده از دستاوردهای ماهواره و نتایج صنعت فضایی در حوزه‌های دیگر کشور به ویژه حوزه‌های مدیریتی باشیم.