بین الملل سیاسی

عربستان و امارات برای ایران ۶ شرط گذاشتند

مشاور پیشین ولی‌عهد ابوظبی مجموعه خواسته‌هایی را به عنوان شروط کشورهای خلیج فارس برای گفت‌وگو با ایران برشمرد اما برخی کاربران توییتر او را به تمسخر گرفتند.

«عبدالخالق عبدالله» مشاور پیشین «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی که برخی معتقدند هم‌اکنون هم از مشاوران دولت امارات است، برای گفت‌وگوی کشورهای عربی خلیج فارس با ایران، پیش‌شرط‌هایی مطرح کرد که برخی از آن دخالت در امور داخلی ایران است.

عبدالخالق همزمان با اجلاس فوق‌العاده سران عرب و سران شورای همکاری خلیج فارس در مکه در توییتی، عربستان و امارات را به نوعی نماینده دیگر کشورهای عربی خلیج فارس تلقی کرد و نوشت، «اینها شروط [کشورهای] خلیج [فارس] برای گفت‌وگو با ایران است».

مشاور پیشین ولی‌عهد ابوظبی، ادعای امارات درباره جزایر سه‌گانه ایرانی را «اشغالگری» نامید و با دخالت در برخی امور داخلی ایران، شروط را اینگونه بیان کرد:‌ ۱- توقف ادبیات تهدید‌آمیز. ۲- توقف دخالت در امور منطقه. ۳- پایان اشغالگری جزایر امارات. ۴- توقف برنامه هسته‌ای و موشکی ۵- تواقف حمایت از شبه‌نظامیان تروریستی. ۶- توقف استفاده از نام خلیج فارس. او در پایان توییت خود به تقلید از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که با دادن شماره تلفن به سفارت سوییس در تهران، گفته بود منتظر تماس تهران است، نوشت: اگر ایران با این شروط موافقت کرد، می‌تواند با ریاض تماس بگیرد و این هم پیش‌شماره ریاض است ۹۷۱

واکنش‌ها و تمسخر برخی کاربران

خانم «شیخه قاسم» استاد رشته فلسفه دانشگاه کویت این توییت مقام سابق اماراتی را با یادآوری شروط ریاض برای قطر، به نوعی ریشخند کرد و در پاسخ نوشت: نام خلیج فارس در منابع قدیمی موجود است آقای دکتر و خودتان هم می‌دانید. فکر می‌کنم این شروط نشدنی شبیه همان شروط [ریاض و ابوظبی] برای قطر است. البته ما [برای همه] صلح آرزو می‌کنیم.

عربستان و امارات به همراه بحرین و مصر از دو سال پیش، قطر را به حمایت از تروریسم در منطقه متهم کرده و منابع غیررسمی سیزده شرط برای ازسرگیری روابط با قطر مطرح کرده‌اند اما قطر با کمک ایران و ترکیه محاصره این کشورها را شکسته و شروط آنان را نادیده گرفته است.

خانم شیخه قاسم، همچنین ویدئویی با زیرنویس عربی از سخنان تیرماه سال گذشته رئیس جمهور ایران نیز ضمیمه توییت خود کرد که آقای حسن روحانی خطاب به آمریکایی‌ها میگوید «شما که هستید که از شما بترسیم.. می‌گویند چرا ایران در عراق و سوریه نفوذ دارد. ایران در کل منطقه نفوذ دارد و این نفوذ مال امروز هم نیست. عمق استراتژیک ما در غرب تا مدیترانه است». مقصود این استاد دانشگاه کویت این است که ایران از تهدیدهای آمریکا نمی‌ترسد و با آمریکا اینطور صحبت می‌کند، حال شما چطور برای ایران چنین شروطی می‌گذارید. 

در ادامه برخی کاربران دیگر، به این توییت مقام سابق اماراتی واکنش‌های صریح‌تری نشان دادند. 

کاربری عُمانی به نام دکتر «محمد الراشدی» در پاسخ به این مقام سابق اماراتی نوشت: شرط را قدرتمندان می‌گذارند [نه طرف ضعیف]. 

«هبه شوکری» پزشک و فعال سومالیایی نیز شماره تلفن عبدالخالق را مسخره کرد و به سبک تبلیغات تلویزیونی نوشت:  واژه رؤیا یا Dream را به شماره بالا پیامک کنید!.

کاربری قطری نیز به نام «داری، قطر، ۲۰۲۲» (خانه‌ام قطر است، ۲۰۲۲) نوشت: ای گاوووووو. آمریکای ابرقدرت نتوانست با ایران کاری کند. حالا تو کد ۹۷۱ می‌دهی؟

روزنامه‌نگار کویتی (روزنامه الوطن) به نام «دویع العجمی» نیز در پاسخ به خواسته عبدالخالق درباره نام خلیج فارس، نوشت: در تاریخ اولین کسانی که دریانوردی کردند فارس‌ها بودند نه عرب‌ها. آنها اولین کسانی هستند که راه‌های دریایی را گشودند و ناوگان‌هایی را از و به آنجا هدایت کردند برای همین خلیج فارس نامیده شد… دنیا این اسم را به رسمیت می‌شناسد و همین درست است. کاربر دیگری به نام «Adel» نوشت، نام خلیج فارس تاریخی است و به دلیل جهل یا نژادپرستی‌ها برخی‌ها، تاریخ تغییر نخواهد کرد… حاکمان ایران با ترامپ تماس نگرفتند.. چطور می‌خواهی که با ریاض تماس بگیرند؟