اقتصادی

ابزارهای کنترل داخلی بانک صادرات در راستای صیانت از دارایی ها و تحقق اهداف

مدیر امور بازرسی و تطبیق بانک صادرات ایران گفت: حفاظت از دارایی‌ها در همه سطوح بازرسی و نظارت مورد تاکید همه نهاد‌های مالی است و بانک صادرات ایران در مسیر تحقق آن، از تمامی ابزارهای کنترل داخلی برای تحقق برنامه‌ها و اهداف بانک به درستی استفاده می‌کند.
به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، احمد بهشتی لنگرودی در افتتاحیه دوره آموزشی ویژه مسئولان حوزه‌ها و گروه‌های بازرسی مدیریت شعب استان‌های این بانک با تاکید بر این مطلب افزود: نظارت جزء ارکان اصلی مدیریت به شمار می‌آید و علاوه بر وظایف مختلف، جایگاه کنترل و نظارت، جایگاه برجسته‌ای در مدیریت دارد.
بهشتی لنگرودی تصریح کرد: مکانیسم‌های خودکنترلی در بانک صادرات ایران از همکار پشت باجه تا سطوح مدیریت عالی بانک انجام می‌پذیرد و واحدهای بازرسی و نظارت نیز به عنوان بازوان کمکی در لایه لایه این سطوح همراه و همگام، به تحقق اهداف بانک کمک می‌کنند و در واقع امر نظارت و بازرسی واحدی جدا و منفک از سازمان نیست بلکه بر اساس ادبیات جدید موجود در سازمان‌های بزرگ مالی در دنیا نظارت لایه‌ای محافظ از جریان نظارت است تا تحقق اهداف سازمان را تسهیل کند.
مدیر امور بازرسی و تطبیق بانک صادرات ایران با اشاره به اینکه تلاش برای تحقق بودجه مهمترین ابزار و شاخص مدیریت برای نظارت و کنترل داخلی است، گفت: بودجه سندی است که برنامه آتی و اهداف سازمان در سال مالی را ترسیم می‌کند و از این رو نحوه و میزان تحقق آن ابزاری برای کنترل داخلی است که دوره‌های آموزشی لازم در بانک صادرات ایران در این زمینه  بسیار موثر و راهگشا بوده است.
وی تلاش برای تحقق EPS و رعایت منافع سهامداران و ذینفعان بانک را نیز مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: بانک صادرات ایران در سال جاری با طرح‌هایی همچون «طراوت» تلاش ویژه‌ای برای حمایت از «رونق تولید» بکار گرفته و توجه ویژه به امر نظارت و بازرسی در راستای تخصیص بهینه منابع برای رونق و استمرار تولید داخلی باید با پرهیز از محافظه‌کاری‌های غیرضروری مسیر تسهیلات دهی را مطمئن و در عین حال تسهیل کند.
بهشتی لنگرودی برخی آفت‌های امر نظارت و بازرسی را نیز برشمرد و اظهار کرد: یکی از آفت‌ها این است که به آنچه مورد بازرسی و نظارت قرار می‌گیرد، تسلط کامل وجود نداشته باشد.
در این دوره آموزشی سه روزه، «مباحث کنترلی و پیشگیرانه»، «مباحث ارزی»، «کنترل داخلی سپهر»، «آموزش نحوه استفاده از سامانه‌های امور بازرسی و تطبیق»، «طرح مباحث اعتباری و نحوه انجام بازرسی از دوایر ستادی»، «نحوه گزارش نویسی»، «مباحث مرتبط با شکایات» و «اعلام سیاست‌های امور» توسط اساتید امور بازرسی و تطبیق و اداره کل آموزش بانک صادرات ایران تدریس می‌شود.