اقتصادی

اظهارات ره پیک راجع به فرار مالیاتی

سیامک ره‌پیک در مراسم معارفه سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان در خراسان شمالی اظهار داشت: در کشور تحولات اساسی نسبت به اوایل انقلاب در بخش‌های مختلف رخ داده که چیزی بیش از پیشرفت‌های عادی است.

وی جوهره جمهوری اسلامی ایران را مجاهدت، مقاومت و مبارزه با زور عنوان کرد و افزود: مجاهدت، ایمان، توجه به هدف، مقاومت کردن، مبارزه با زور حمایت از مظلوم و زیر بار زور نرفتن جوهره جمهوری اسلامی است که پیشران و موتور محرک آن به شمار می‌رود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه محور تمام فعل و انفعالات در کشور مردم هستند خاطرنشان کرد: مردم صاحب انقلاب و کشور می‌باشند چرا که انقلاب از آن مردم است و مدعی مسئولان هستند. علی‌رغم اینکه مردم نسبت به کشور و انقلاب و حیات جمهوری اسلامی حساس هستند، اما از وضع موجود انتقاد و گلایه‌های صحیح و به‌حقی دارند که این بار مسئولان اجرایی را سنگین می‌کند.

وی با اظهار این مطلب که مشکلات حال حاضر کشور سبب سلب اعتماد مردم از نظام و انقلاب نشده است، تصریح کرد: در انتخابات گذشته بیش از ۴۰ میلیون نفر مشارکت داشتند و این به معنای اعتماد مردم به صندوق رای، مجری و ناظر بود. مردم اگر احساس خطر کنند منتظر نمی‌مانند، اما انتظار دارند که شرایط فعلی کشور به نفع مردم و معیشت آن‌ها مدیریت شود.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با اشاره به مشکلات مهم حوزه اقتصادی کشور، افزود: تعیین و تکلیف مشکلات بانکی یکی از موضوعات مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. همچنین اکنون دو هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که مخل اقتصاد شده و باید این هم مدیریت شود.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی بین ۲۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم، ادامه داد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در راستای اصلاح ساختار بودجه در مدت چهارماه نخست سال ۹۸ اقداماتی در این زمینه در مجلس در حال انجام است، اما برطرف کردن مشکلات اقتصادی کشور نیاز به یک کار جهادی و انقلابی دارد.

ره‌پیک با ارائه توصیه‌هایی نسبت به ناظران در مورد رعایت قانون، رعایت بی‌طرفی و رعایت انصاف و اخلاق خاطرنشان کرد: آنچه که در هیئت نظارت و شورای نگهبان به دنبال آن هستیم این است که اعتماد مردم به نظام از طریق انتخابات حفظ، تقویت و توسعه پیدا کند چرا که انتخابات در جمهوری اسلامی هم حق و هم تکلیف است.

وی با اشاره به اقدامات مجلس شورای اسلامی در مورد اصلاح انتخابات در پایان اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی در کمیسیون مربوط اقداماتی را در این راستا انجام داده و قرار است این مهم در صحن مجلس ارائه شود که در صورت تصویب، شورای نگهبان نسبت به اصلاحات انتخابات اقدامات لازم را انجام خواهد داد.