بین الملل

«عمر البشیر» به دریافت رشوه از ولی‌عهد سعودی اعتراف کرد

رئیس‌جمهور معزول سودان در اولین جلسه دادگاه خود اعتراف کرد که مبلغ ۲۵ میلیون دلار از «محمد بن سلمان» دریافت کرده است.

«عمر البشیر» رئیس‌جمهور عزل شده سودان امروز (دوشنبه) در اولین جلسه دادگاه خود به اتهام «کسب مال حرام»، «فساد» و «دریافت هدایای خارج از قانون» در میان تدابیر شدید امنیتی حاضر شد.

به نوشته خبرگزاری روسیا الیوم، او در دفتر بازپرسی به دریافت مبالغ کلان از امارات و عربستان اعتراف کرد اما مدعی شد که همه آنها صرف امور خیریه شده است.

او اعتراف کرد که «خلیفه بن زاید» حاکم امارات یک میلیون دلار در درون پاکت به او داده اما او یادش نمی‌آید که کجا و چگونه آن را هزینه کرده است یا به چه کسی داده است. عمر البشیر همچنین مدعی شد که مبالغ دریافتی بعنوان هدیه را صرف امور خیریه کرده است اما هیچ سندی دال بر این موضوع یا جدول هزینه‌ها در دست نیست.

رئیس‌جمهور سابق سودان در خصوص مبالغی که در خانه وی پیدا شده است نیز گفت که این پول‌ها ارتباطی به حکومت ندارد و بخشی از آن به مبلع ۲۵ میلیون دلار را «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی به مدیر دفتر «عمر البشیر» داده بود.

خبرگزاری فرانس پرس، مبلغی که عمر البشیر به دریافت آن از ولی‌عهد سعودی اعتراف کرده را ۹۰ میلیون دلار ذکر کرده است.

او در ادامه اعترافات خود گفت: دارایی‌های من عبارت است از یک خانه و مزرعه در محله «کافوری» و یک آپارتمان است اما همسرم نیز یک قطعه زمین در کافوری دارد. همه مبالغی که در اختیارم بوده به «عبدالرحیم دقلو» برادر معاون رئیس شورای نظامی تحویل داده‌ام.

«عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای انتقالی نظامی پیش از این گفته بود که  مأموران پلیس و نیروهای امنیتی از خانه «عمر البشیر» هفت میلیون یورو، ۳۵۰ هزار دلار و پنج میلیارد پوند سودانی (۱۱۰ میلیون دلار آمریکا) پیدا کرده‌اند. عمر البشیر بعد از سه دهه زمامداری قدرت در سودان به دنبال اعتراضات مردمی این کشور در یازدهم آوریل (۲۱ فروردین) از قدرت کنار زده شد.