اقتصادی بین الملل

لزوم ایجاد ترانزیت زمینی ایران و سوریه

رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه بر لزوم گسترش مناسبات اقتصادی بین دو کشور در شرایط تحریم‌ها تاکید کرد و گفت: امیدواریم شاهد برپایی نمایشگاه توانمندی‌های ایران در سوریه باشیم.

کیوان کاشفی در مجمع فعالان اقتصادی ایران و سوریه با اشاره به شرایط سخت تحریم‌هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه اعمال شده این تحریم‌ها را بی‌سابقه و ظالمانه خواند و اظهار داشت: دشمنان دو ملت پس از آن که در جبهه‌های جنگ نتیجه نگرفتند به دنبال آن هستند با اعمال جنگ اقتصادی به اهداف خود برسند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی همکاری‌های بین دو کشور خصوصا فعالان اقتصادی ایران و سوریه می‌تواند ضامن تداوم پیروزی‌های ارزشمند دو کشور باشد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران با تاکید بر لزوم استفاده از فرصت‌های اقتصادی که برای فعالان اقتصادی دو کشور ایران و سوریه وجود دارد، تاکید کرد: مسئولین نیز باید زمینه‌های لازم برای افزایش تعاملات بین دو کشور را فراهم کنند.

کاشفی از جمله زیرساخت‌هایی که برای افزایش تعاملات بین ایران و سوریه ضروری است را ایجاد ارتباطات بانکی و همچنین راه اندازی مسیر ترانزیت زمینی کالاها دانست.

رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه با اشاره به سفر معاون اول رئیس جمهور ایران به دمشق و مذاکرات و تفاهمات به عمل آمده در این سفر و همچنین تشکیل اتاق مشترک ایران و سوریه، خاطرنشان کرد: این اقدامات زمینه لازم برای افزایش سطح تبادلات بین دو کشور را فراهم کرد و امروز وظیفه ما فعالان بخش خصوصی کشور که در سایه این روابط خوب سیاسی بتوانیم صنعت، تجارت و کشاورزی دو کشور را به هم پیوند داده و تعاملات را افزایش دهیم.

کاشفی با اشاره به لزوم افزایش سطح مبادلات ایران و سوریه در مرحله اول تا یک میلیارد دلار در سال، یادآور شد: این امر نیازمند برنامه ریزی اصولی بین اتاق مشترک ایران و سوریه است.

وی اولین اولویت را کمک و حضور در بازسازی سوریه اعلام کرد و ادامه داد: علاقمندیم شرکت‌های ایرانی در زمینه این بازسازی‌ها در سوریه فعالیت داشته باشند.

وی همچنین بر لزوم افزایش ارتباطات تخصصی خصوصا در حوزه صنعت و کشاورزی نیز تاکید کرد و ادامه داد: پیوند تشکل‌های این دو حوزه مهم می‌تواند منجر به انتقال دانش در زمینه صنعت و کشاورزی بین دو کشور شود.

کاشفی با اشاره به سفر رئیس اتاق صنعت سوریه به تهران و مذاکرات خوبی که با وی انجام شده، ابراز امیدواری کرد که بتوان با تعاملاتی از این دست در انتقال تجربیات صنعتی ایران به سوریه نقش بیشتری ایفا کرد.

وی اضافه کرد: بعلاوه دعوت می‌کنیم هیات‌های تخصصی در حوزه کشاورزی و صنایع وابسته به آن نیز از سوریه به تهران و سایر شهرستان‌های مستعد کشاورزی در ایران سفر کنند تا هم از سطح تکنولوژی بالای موجود در حوزه کشاورزی ایران مطلع شوند و هم بتوانیم مناسبات اقتصادی این حوزه را نیز گسترش دهیم.

کاشفی با اشاره به اشتیاق شرکت‌های ایرانی جهت حضور و مشارکت در سوریه و اشتیاقی که از طرف تجار و صنعتگران سوریه نیز وجود دارد، یادآور شد: بر همین اساس در یک سال گذشته شاهد تبادل شش هیات تجاری صنعتی بزرگ بین دو کشور بودیم که در یکی از آن‌ها ریاست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز حضور داشتند.

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران یادآوری کرد: از طرف دیگر اتاق ایران امکانات و اختیارات ویژه‌ای را برای افزایش سطح تبادلات بین فعالان اقتصادی دو کشور ایجاد کرده که نشان از عزم جدی اتاق ایران برای داشتن رابطه اقتصاد مستحکم با کشور سوریه است.

کاشفی همچنین از تاسیس مرکز تجاری ایرانیان در دمشق در آینده نزدیک خبر داد و گفت: ساختمانی در این جهت خریداری شده و مرحله تجهیز آن در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم این مرکز را به کانون ارتباطات فعالین اقتصادی دو کشور تبدیل کنیم.

رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه ایران و سوریه حضور فعالان اقتصادی ایران در نمایشگاه بازرگانی سوریه را با هدف آشنایی بیشتر با فضای اقتصادی سوریه دانست و تاکید کرد: همزمان با نمایشگاه بازسازی نیز هیات دیگری از ایران و چند شرکت ایرانی حضور خواهند داشت و انتظار داریم با بررسی کامل این دو نمایشگاه و آشنایی بیشتر با نیازهای مختلف سوریه بتوانیم نسبت به برگزاری نمایشگاه توانمندی جمهوری اسلامی ایران در سوریه اقدام و ظرفیت های مختلف اقتصادی موجود را به نمایش بگذاریم.