بین الملل

ادامه اختلافات نیابتی در یمن

رئیس کمیته بین‌المللی کارشناسان درباره یمن پس از انتشار اولین گزارش درباره این کشور در آگوست ۲۰۱۸، عربستان سعودی، امارات و مصر را مقصر ممانعت از ورود تیم کارشناسان این سازمان به یمن دانست.

انتقاد مجدد دولت منصور هادی از ابوظبی/ عربستان و امارات مانع ورود تیم سازمان ملل به یمن شدند

«کمال الجندوبی» رئیس کمیته بین‌المللی کارشناسان امور یمن، روز گذشته در چهل و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو دومین گزارش این کمیته درباره وضعیت حقوق بشر و موارد نقض این حقوق در یمن را ارائه کرد.

الجندوبی پس از انتشار اولین گزارش درباره این کشور در آگوست ۲۰۱۸، اعلام کرد که عربستان سعودی، امارات و مصر مانع ورود تیم کارشناسان این سازمان به یمن است.

 هنوز کشورهایی که اسامی آنها در گزارش الجندوبی اعلام شده، در این‌باره واکنشی ارائه نداده‌اند.

الجندوبی اعلام کرد، اسامی اشخاصی که در یمن مرتکب جنایات جنگی شده‌اند به ویژه شخصیت‌هایی از عربستان سعودی و امارات، را محرمانه به «میچل باچله» کمیسیونر عالی حقوق بشر ارائه کرد و به او گفته است که جامعه بین‌الملل باید «ساز و کار مواخده» درباره جرائم جنگی در یمن را ایجاد کند.

وی تأکید کرد، جنبش «انصارالله» پس از انتشار گزارش در آگوست ۲۰۱۸ به اعضای کمیته اجازه دادند وارد مناطق تحت کنترلش شوند ولی عربستان سعودی، امارات و مصر مانع از ورود اعضای کمیته به یمن و نیز مصاحبه با برخی یمنی‌ها در مصر شدند.

رئیس کمیته بین‌المللی کارشناسان امور یمن همچنین در گزارش خود کشورهای عضو ائتلاف متجاوز به یمن را متهم کرد با دامن زدن به فضای ترس و هراس، تاثیری منفی بر جنگ‌زدگان و شاهدان عینی گذاشته‌اند که قصد داشتند با کمیته مذکور در جریان تحقیق همکاری کنند.

الجندوبی افزود: ائتلافی که عربستان و دولت (مستعفی) یمن آن را هدایت می‌کنند، به سوالات تفصیلی اعضای کمیته پاسخ نداند و کمیته نتوانست از رویکرد ائتلاف درباره اتفاقات یمن و گام‌هایی که باید برای حسابرسی به نقض حقوق برداشته‌ شوند، اطلاع یابد.

وی در عین حال عنوان کرد که با وجود تمام موانع، کارشناسان و مسئولان حقوق بشر توانستند با ۶۰۰ نفر از شاهدان عینی، آوارگان، جنگ‌زدگان و اسرای یمنی مقیم دیگر کشورها و نیز منابع دیگر دیدار و گفت‌وگو کنند.

این مقام سازمان ملل خاطرنشان کرد، تحقیقات انجام شده توسط کمیته مذکور بار دیگر نشان داد یمنی‌ها همچنان در برخی مناطق در کنترل دولت (مستعفی) یمن و امارات تحت خشونت جنسی، شکنجه و دیگر بدرفتاری‌ها، بازداشت و ربوده شدن قرار دارند.

در تحولی دیگر از یمن، «صالح الجبوانی» وزیر دولت «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی و فرار یمن اعلام کرد، امارات طی روزهای گذشته فعالیت‌های خود را برای انجام پروازها در فرودگاه «الریان» در استان حضرموت( شرق یمن) آغاز کرده است بدون این‌که درباره این اقدام با وزارتخانه حمل و نقل یمن هماهنگ شده باشد.

وی همچنین تأکید کرد که امارات از بنادر یمنی برای قاچاق سلاح به جدایی‌طلبان( شورای انتقالی جنوبی) در عدن استفاده می‌کند.

الجبوانی خاطرنشان کرد، اقدامات امارات در نقض حاکمیت دولت( مستعفی) یمن به سازمان هواپیمایی بین‌المللی، سازمان دریانوردی بین‌المللی و نهادهای بین‌المللی مربوطه ارجاع خواهد شد.

امارات- مهم‌ترین شریک سعودی در جنگ علیه یمن- از فرودگاه الریان به عنوان مقر و پایگاهی نظامی برای خود استفاده می‌کند و به بهانه‌های امنیتی، مانع از بازگشایی این فرودگاه روی هواپیماهای می‌شود.

از چند روز پیش آشوب‌ها و درگیری‌های خشونت‌آمیز میان نیروهای تحت حمایت طرفین سعودی و اماراتی در جنوب یمن به میزان چشمگیری تشدید شد و جنگنده‌های اماراتی به شبه‌نظامیان وفادار به منصور هادی حمله کردند، در حالی‌که ائتلاف جنگی سعودی- اماراتی علیه یمن با هدف بازگرداندن منصور هادی به قدرت شکل گرفته است. ده‌ها تن در این حملات کشته شدند و امارات متحده عربی نیروهای هادی را تروریست خواند.

شبه‌نظامیان وفادار به منصور هادی این حملات را یک نقطه عطف خوانده و امارات را به تلاش برای کودتا از جانب شبه‌نظامیان همپیمانش برای سرنگون کردن دولت وی و ایجاد شکاف در جنوب یمن متهم کردند.