بین الملل

احتمال تشکیل دولت جدید لبنان بدون سعد الحریری

دو روزنامه لبنانی نوشتند، رئیس‌جمهور و رئیس پارلمان این کشور دیگر اصراری به نخست‌وزیری «سعد الحریری» در دولت آینده ندارند و از نظر آنها تشکیل هر چه سریعتر دولت برای نجات کشور مهم است.

«سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان در هفتم آبان ماه و در واکنش به ادامه اعتراض‌های مردمی از سمت خود استفعا کرد.

دولت لبنان عملا به دولت پیشبرد امور تبدیل شد و از آن روز تا کنون سران سیاسی لبنان در تلاش برای تشکیل دولت جدید هستند اما راه به جایی نبرده‌اند.

روزنامه «الاخبار» در گزارشی در همین خصوص نوشت، «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان از هیأت‌های خارجی پیامی آشکار درباره حمایت اروپایی‌ها از راه‌حل سیاسی سریع و تشکیل دولت در لبنان دریافت کرده است؛ دولتی که شامل تمام قوای سیاسی و تعدادی افراد متخصص (تکنوکرات) باشد و موضع مردد آمریکا در حمایت از راه‌حل سیاسی، بهبود موقعیت متحدانش را دنبال می‌کند نه چیز بیشتر.

در ادامه این گزارش آمده: عون که از ناز کردن‌های الحریری به تنگ آمده و به متحدانش گفته زیاد منتظر نخواهد ماند و آماده تشکیل دولتی بدون رضایت الحریری یا حتی بدون مشارکت وی است و فرصت آخر را به الحریری خواهد داد تا در بازه زمانی کوتاه وارد راه‌حلی قبول شود.

رئیس‌جمهور لبنان تأکید کرده، دولت جدید وظایف بزرگی خواهد داشت که از جمله آنها مجازات تمام کسانی است که کشور را به سمت پرتگاه سیاسی، امنیتی، اقتصادی و مالی سوق داده‌اند.

این موضع عون پس از اعتراضات سعد الحریری بر راه‌حلی که چند روز پیش بر سر آن توافق شده بود، رخ داد. بر اساس این راه‌حل قرار بود «بهیج طباره» وزیر پیشین لبنانی نخست‌وزیر شود و دولتی جدید با ۲۴ وزیر شامل چهره‌های سیاسی و تکنوکرات تشکیل شود.

در ادامه این گزارش آمده، علی‌رغم گفته‌های نزدیکان نخست‌وزیر، این خود شخص الحریری بوده که دنبال طباره خودرو فرستاده و یک ساعت و نیم با او دیدار داشته است. الحریری از طباره خواسته با «نبیه بری» رئیس پارلمان و «حسین الخلیل» معاون دبیرکل حزب‌الله و «علی حسن خلیل» وزیر دارایی (نزدیک به بری) دیدار کند و لیست وزاری پیشنهادی‌اش را تحویل وی داده است. طباره با «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان نیز دیدار کرده است.

الاخبار به نقل از منابع آگاه افزود: الحریری زمانی که مشاهده کرده فضای جریان هشت مارس به سمت جایگزین کردن طباره به جای وی متمایل است شروع به انجام اقداماتی برای سنگ‌اندازی در امور کرده است.

الجمهوریه: نبیه بری دیگر اصراری به حضور الحریری ندارد

روزنامه «الجمهوریه» در گزارشی در همین زمینه نوشت، به نظر می‌رسد نشست اخیر میان الحریری و علی حسن خلیل معاون سیاسی نبیه بری و حسین خلیل معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله نتایج مثبتی نداشته و نبیه بری در دیدار با برخی شخصیت‌ها تأخیر در تشکیل دولت لبنان را غیرقابل توجیه خوانده است.

بری گفته است: کسی هست که همچنان همراهی با راه‌حل آماده را رد می‌کند گویا صاحب این موضع عمدا وقت‌کشی می‌کند و می‌خواهد لبنان را بیشتر در بحران کنونی غرق کند، این امر مایه نگرانی و شک است.

رئیس پارلمان لبنان در ادامه با دولت تکنوکرات مخالف کرده و راه‌حل را تشکیل دولت «تکنو-سیاسی» دانسته است.

الجمهوریه افزود، بر خلاف تمایل همیشگی نبیه بری برای نخست‌وزیر سعد الحریری، وی اخیرا موضع خود را تغییر داده و تأکید کرده، دیگر اسامی مهم نیستند بلکه موضوع مهم تشکیل دولتی مسؤولیت‌پذیر برای حمایت از کشور است.

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که رئیس‌پارلمان لبنان تلاش می‌کند نخست‌وزیر مستعفی دوباره مأمور تشکیل کابینه شود