اقتصادی

برنامه ریزی برای توسعه منطقه ویژه خلیج فارس

نشست هم اندیشی هماهنگی و بهینه سازی استفاده از اسکله ها، بارگیری و تخلیه، انباشت و برداشت، واگن برگردان و امور مرتبط با سرمایه گذاری توسعه ای آینده منطقه ویژه خلیج فارس با حضور قائم مقام ایمیدرو برگزار شد.

‌به گزارش ایسنا،‌ در این نشست قائم مقام ایمیدرو با بیان اینکه منطقه ویژه خلیج فارس نقش کلیدی در پیشبرد اهداف صنایع به ویژه فولاد دارد افزود: این منطقه با وسعت ۵۰۰۰ هکتار از ظرفیت های قابل توجهی در تحقق چشم انداز فولاد برخوردار است.

عباس نعیمی با اشاره به مزیت هایی همچون وجود زیرساخت ریلی و کارخانه های متعدد صنایع فولاد در منطقه اقتصادی خلیج فارس گفت: امکان پهلودهی به شناورهای ۱۰۰ هزارتنی فله و کالا از مزیت‌های منطقه به شمار می رود و موضوع توسعه و تامین دیگر زیرساخت ها برای شرکت های مستقر در منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی ابراز امیدواری کرد: با حمایت های ایمیدرو و مشارکت شرکت های بزرگ معدنی مباحث مربوط به توسعه زیرساخت ها در این منطقه فراهم شود.

همچنین مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس  گفت: برای احداث فازهای توسعه این منطقه نیاز به ۱۲۵۰ میلیارد تومان سرمایه است.

حسن خلج طهرانی با اشاره به احداث ۳ فاز توسعه در این منطقه افزود: نظر به هزینه های انجام شده در منطقه و احداث زیرساخت های مهم در خصوص صنعت فولاد و احجام صادرات و واردات در افق ۱۴۰۴ طرح توسعه بندر منطقه اقتصادی خلیج فارس مورد توجه است.

وی با اشاره به ظرفیت تخلیه و بارگیری فرآورده های مایع و مواد فله معدنی در منطقه گفت: ظرفیت انتقال مواد فله و همچنین کالای عمومی ۳۶ میلیون تن و ظرفیت انتقال فرآورده های مایع ۳۰ میلیون تن در سال است.

حسن خلج طهرانی  مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در پایان  گفت: در افق ۱۴۰۴ حجم تخلیه و واردات مواد فله معدنی مورد نیاز کارخانه های فولادسازی در بندرعباس تقریبا ۲ برابر حجم بارگیری و صادرات خواهد بود.