بین الملل سیاسی

سفیر انگلیس به وزارت خارجه ایران احضار شد

در پی توقیف غیرقانونی یک نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق توسط نیروی دریایی انگلستان، سفیر این کشور در تهران به وزارت خارجه احضار شد.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: در پی توقیف غیرقانونی یک نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق توسط نیروی دریایی انگلستان، «راب مک ایر» سفیر این کشور در تهران عصر امروز (پنجشنبه) به وزارت امور خارجه احضار شد.

براساس اعلام وزارت خارجه اخبار تکمیلی در این خصوص متعاقبا اعلام خواهد شد.

موسوی در این باره به شبکه خبر گفت: در پی این اقدام دولت انگلستان، مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به این اقدام مخرب دولت انگلیس و نیروی دریایی این کشور به وی ابلاغ شد و ما به وی اعلام کردیم این اقدام یک بدعت عجیب است و به خاطر اینکه تحریم هایی که اعلام کردند مبنای شورای امنیتی ندارد، جمهوری اسلامی ایران این اقدام را نمی پذیرد.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: وزارت خارجه اسپانیا نیز اعلام کرد که این اقدام به درخواست دولت آمریکا صورت گرفته است و اعمال نوعی تحریم فرا سرزمینی است که همیشه اتحادیه اروپا با چنین تحریم هایی مخالف بوده، بنابراین این اقدام عجیب و مخرب بوده است.

وی تصریح کرد: ایران این اقدام را نمی پذیرد و باعث افزایش تنش در منطقه می داند و آن را رد می کند.

گفتنی است اخیرا هم در پی اتهامات بی پایه و اساس «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلستان علیه کشورمان، سفیر انگلیس به وزارت خارجه ایران احضار شده بود.

در پی اظهارات خلاف واقع «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس در تبعیت کورکورانه و عجولانه از آمریکا در متهم کردن کشورمان به دست داشتن در حوادث اخیر برای دو نفتکش در دریای عمان، دستیار وزیر و مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه ۲۵ خرداد ماه سال جاری در ملاقات با «راب مک ایر» سفیر انگلیس، شدیدا به این مواضع غیر قابل قبول و ضد ایرانی دولت انگلیس اعتراض کرد.