بین الملل سیاسی

ادعای آمادگی برای گفت‌وگو با اعمال تحریم علیه ایران، همخوان نیست

نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است، ادعای آمریکا برای گفت‌وگو با ایران با وجود تحریم‌های شدید و لفاظی‌های خصمانه مقامات این کشور علیه تهران چندان هم قابل باور نیست.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) در خصوص ادعاهای مطرح شده از جانب مقامات آمریکایی در رابطه با آمادگی انجام گفت‌وگو با ایران تأکید کرد، این گونه بیانیه‌ها در شرایطی که واشنگتن هر روز تحریم‌ها علیه ایران را تشدید می‌کند و از لحنی به شدت خصمانه علیه تهران استفاده می‌کند، چندان متقاعدکننده و قابل باور نیست.

اولیانوف در گفت‌وگو با خبرگزاری «ریانووستی»‌ گفت: «آمریکایی‌ها با استفاده از الفاظ سازنده توجهات را جلب کرده‌اند و این نخستین باری نیست که واشنگتن گفته آماده گفت‌وگو با ایران بدون هیچ پیش شرطی است اما در شرایط کنونی و با این حجم سابقه از لفاظی‌های بشدت خصمانه، تحریم‌های شدید و افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس چندان هم قابل باور نیست. اگرچه خود این عبارات و الفاظ کاملا درست و سازنده هستند».

نماینده دائم روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین با اشاره به نشست روز گذشته شورای حکام آژانس به درخواست آمریکا به منظور بررسی پرونده هسته‌ای ایران تأکید کرد که این نشست نشان داد چهان مخالف افزایش تنش‌ها در خصوص توافق هسته‌ای ایران (برجام) است.

وی در ادامه تأکید کرد: «این نشست هر چند مطابق با دستورکار شورا برگزار نشد، اما از این جهت که فرصتی را فراهم کرد تا جهان باور واقعی خود را به نمایش بگذار مفید و سازنده بود… گرایش حاکم در میان اعضای این شورا مخالفت شدید با افزایش تنش‌ها است و این بدون شک نتیجه مثبتی است.»

اولیانوف همچنین افزود: «قطعا برای آمریکا نیز بسیار مفید بود که هم نوایی صداها از جمله متحدانش را در درخواست برای عادی‌سازی اواضع و ممانعت از افزایش تنش‌های بیشتر بشنود».

ایران روز یکشنبه هفته جاری (۱۶ تیرماه)، همزمان با پایان یافتن مهلت ۶۰ روزه به کشورهای غربی برای عمل به تعهدات خود در برجام دومین گام برای کاستن از تعهدات خود ذیل این توافق را اعلام کرد. 

پس از خروج آمریکا از برجام، ایران یک‌سال به اروپایی‌ها برای ایجاد راهکارهای مناسب تجارت با ایران فرصت داد اما اروپا در عمل کاری از پیش نبرد. پس از یک‌سال صبر راهبردی، ایران در دو مرحله اعلام کرد که به سقف ۳۰۰ کیلویی ذخایر اورانیوم و سطح غنی‌سازی ۳.۶۷ درصد پایبند نخواهد بود. کاهش تعهدات هسته‌ای ایران ذیل دو بند ۲۶ و ۳۶ برجام صورت می‌پذیرد و ناقض این توافق نیست.

از سوی دیگر، روز جمعه گذشته سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که شورای حکام چند روز دیگر بنا به درخواست آمریکا که خواستار نشست فوری این شورا برای بررسی مسائل مربوط به پرونده هسته‌ای ایران شده بود، تشکیل جلسه خواهد داد. این نشست دیروز در مقرر آژانس در وین برگزار شد.

هیأت آمریکا در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز گذشته برگزار شد، اقدامات ایران برای کاهش تعهد به توافق هسته‌ای را «باج‌خواهی» توصیف کرد. با وجود خروج از برجام و اعمال تحریم‌های گسترده، واشنگتن مدعی است که ایران همچنان باید مانند یک سال گذشته به صورت یکجانبه به این توافق چندجانبه پایبند بماند.

با این حال مقامات روسیه به عنوان یکی از طرف‌های باقیمانده در برجام همواره تأکید کرده‌اند که اقداماتی که ایران طی دو ماه گذشته در پیش گرفته نتیجه مستقیم تحریم‌ها و تهدیدات آمریکا است که با خروج از توافق هسته‌ای عملاً برجام را نقض کرده است.