استانی سیاسی

با مذاکره حال و روز ایران بهتر نمی‌شود

امام جمعه تبریز گفت: می‌توان در قبال فشارهای آمریکا به حل معضلات اقتصادی رفت چراکه با مذاکره وضعیت ایران بهتر از این نمی‌شود و باید خودمان به مسئله اقتصادی و معیشت مردم توجه ویژه‌ای داشته و راه‌حل بیابیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی جمعه در مصلای اعظم امام خمینی(ره) با اشاره به سناریوهای آمریکا در مواجهه با ایران و راهکارهای مقابله با آن اظهار کرد: مطابق با برخی تحلیل‌ها باید مواجه دولت ترامپ علیه ایران و سیاست آمریکا را در سه سطح مورد بررسی قرار داد. 

وی افزود: راهبرد کلان بین‌الملل، راهبرد کلان منطقه‌ای و راهبرد مختص ایران از جمله سیاست آمریکاست که در این میان راهکارهای مقابله با آمریکا را باید تبیین کرد. 

امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه بهترین راهبرد حمله به راهبرد دشمن است یعنی وقتی آمریکا در مسائل منطقه و معامله قرن فعالیت داشته و از موضوع فلسطین عبور کند، باید در مسئله فلسطین جدی‌تر از گذشته فعال بود.

با مذاکره وضعیت ایران بهتر نمی‌شود

وی ادامه داد: راهکار دوم مقابله با راهبرد آمریکاست یعنی می‌توان در قبال فشارهای آمریکا به حل معضلات اقتصادی رفت چراکه با مذاکره وضعیت ایران بهتر از این نمی‌شود و باید خودمان به مسئله اقتصادی و معیشت مردم توجه ویژه‌ای داشته باشیم. 


مردم منتظر اقدام‌های عملی دولت هستند، تنها امید دادن کارساز نیست

نماینده ولی‌فقیه در استان، واقع‌بینی را از دیگر راهکارها برشمرد و توضیح داد: دولت مرتب اعلام می‌کند که باید به مردم امید داد در حالیکه امید خوب است و جزو سیاست نظام هم است ولی در کنار امید دادن باید به مردم اقدامات عملیاتی موثر به صورت عملی نشان داده شود تا مردم بتوانند با رفع مشکلات موجود اقتصادی در مقابله با راهبردهای آمریکا ایستادگی کنند.

وی متذکر شد: همگان دیدیم که راهبرد رهبر معظم انقلاب مبنی بر “نه جنگ و نه مذاکره” تا چه میزان دشمنان را تحت فشار قرار داده است. 

امارات به دنبال فرار از باتلاق یمن

آل‌هاشم در ادامه خاطرنشان کرد: امارات به دنبال فرار از باتلاق یمن است به طوریکه دولت امارات اخیراً خبر از کاهش نظامیان خود در جنگ یمن داده است. 

وی افزود: مقام‌های اماراتی ضمن تائید این مطلب اعلام کردند که برنامه خروج نظامیان اماراتی از یک سال پیش تهیه شده است در حالی که یکی از دلایل تصمیم خروج نظامیان توسط امارات این است که حملات پهپادی انصارالله به عربستان و هدف قرار گرفتن فرودگاه‌های سعودی باعث هراس آنها شده و امارات نگران است که حملات پهپادی منجر به تحت‌الشعاع قرار گرفتن اقتصاد آنها شود. 

امام جمعه تبریز با بیان اینکه البته در عرصه داخلی وجود نارضایتی فزآینده سایر امیرنشین‌ها مبنی بر اینکه علاقه‌ای به درگیر شدن با جنگ یمن نداشتند نیز از دلایل خروج تدریجی امارات است.

وی متذکر شد: امارات در ۵۰ ماه گذشته که در جنگ یمن مشارکت داشته است، خسارت سنگین در عرصه مختلف متحمل شده است که گزارش حاکی از آن است که هر سال ۱۶ میلیون دلار هزینه در یمن توسط امارات برای جنگ شده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به سالگرد شورای نگهبان در ۲۶ تیر گفت: این شورا به فرمان امام راحل در سال ۵۹ پس از معرفی ۶ فقیه صاحب نام شروع به کار کرد و با گذشت ۳۹ سال از فعالیت بی‌وقفه، همچنان شاهد برکات شورای نگهبان هستیم. 

وی ادامه داد: امیدواریم این شورا که یکی از ارکان اصیل و ضامن جمهوریت نظام و اسلامیت قوانین و حافظ قانون اساسی است، فعالیت خود را همچنان با قوت انجام دهد. 

خطیب نماز جمعه تبریز با بیان اینکه در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار گرفته‌ایم و وظیفه شورای نگهبان در این عرصه‌ها بسیار سنگین است، گفت: نمایندگی واجبه و خصیصه ملی است به طوریکه اگرچه نماینده از حوزه انتخابی ویژه انتخاب می‌شود اما با وجود ارتباط حوزه انتخابی، نماینده کل جامعه و کشور نیز تلقی می‌شود. 

آل‌هاشم اضافه کرد: طبق اصل ۸۴، نماینده مجلس شورای اسلامی در برابر تمام ملت ایران مسوول است و باید در تمام مسائل داخلی کشور اظهارنظر کند، از این‌رو باید نمایندگان را با دقت انتخاب کرد.

گلایه از شهرداری تبریز در بی‌توجهی به تذکر 

امام جمعه تبریز در ادامه خطبه‌ها خطاب به شهرداری و شهردار و گلایه  شدید از آنها گفت: بنده یک و نیم سال پیش نسبت به مسئله دستفروش‌ها تذکری داده و گفته بودم که با برنامه‌ریزی این افراد را ساماندهی کنید و در جاهایی که امکان وجود دارد، این افراد را سامان دهید تا آنها نیز نانی به خانه ببرند ولی من از شهرداری گله‌مند هستم که به تذکر من توجهی نکردند. 

وی ادامه داد: سال گذشته بنده باز به شهردار تذکر دادم تا نسبت به وضعیت دستفروش‌ها کار کرده و آنها را ضمن رعایت حال اصناف و جلوگیری از ایجاد سد معبر از روزی‌شان بی‌بهره نکنند ولی باز اقدامی نشد.

آل‌هاشم با تاکید بر اینکه هیچ‌کسی حق ندارد سد معبر ایجاد کند، گفت:  بازهم عرض می‌کنم هر چه سریع‌تر تدبیری اتخاذ شود تا هرچه زودتر این مشکل حل شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کشورهای جهان از سال ۱۹۹۰ شدت انرژی برای خلق هر دلار کالا را مستمراً هر سال کاهش داده‌اند، گفت: متاسفانه شدت مصرف انرژی در ایران  ۵۰ درصد افزایش می‌یابد به طوریکه هر واحد کالا و خدمات در ایران،  ۴۰ درصد بیشتر از سایر کشورها انرژی مصرف می‌کند. 

آل‌هاشم افزود: مصرف انرژی در ایران به ازای هر مترمربع بیشتر از تمام کشورهای عضو سازمان بین‌الملل است از این‌رو باید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنیم. 

وی در اعلام مناسبت‌های تقویمی به روز بهزیستی و تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: برای قشر زحمتکش جامعه در بهزیستی، تامین اجتماعی آرزوی موفقیت داریم ولی انتظار تلاش بیشتر داریم چراکه رسیدن به افراد بی‌سرپرست، بدسرپرست، ناتوان جسمی هرقدر خدمت شود، بازهم کم است. 


حجاب میوه عفاف و عفاف ریشه حجاب است

خطیب نماز جمعه تبریز ابراز کرد: هفته حجاب و عفاف در ۲۱ تیر  از دیگر روزهای هفته بود که در ۱۳۱۵ در مسجد گوهرشاد در اعتراض به قانون کشف حجاب و حذف آیت‌الله سید حسین قمی نامگذاری شده است به طوریکه در این روز با دستور رضا خان قلدر مردم به خاک و خون کشیده شدند. 

وی افزود: این روز را گرامی داشته و خاطره شهدا را عزیز شمرده و یاد همه شهدایی که در مسیر عفاف و پاکدامنی گام برداشته‌اند را گرامی می‌داریم. 

امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه عفاف و حجاب دو ارزش والا در جامعه و بشری به ویژه اسلامی است، تصریح کرد: حجاب امری ظاهری است و در ارتباط با جسم می‌باشد ولی برخاسته از اعتقادات و باورهای درونی افراد است. 

وی اضافه کرد: به تعبیر لطیف‌تر حجاب میوه عفاف و عفاف ریشه حجاب است که در این رابطه ضعف‌‌هایی داریم چراکه تبیین صحیح انجام نگرفته و الگوهای مناسب معرفی نشده است. 

نماینده ولی‌فقیه در استان متذکر شد: البته جنگ نرم دشمن باعث شده تا در این رابطه عقب بمانیم. 

اگر می‌خواهیم مشکلات جامعه مدنی از میان برداشته شود، باید با همدیگر رئوف و مهربان باشیم

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در خطبه اول نماز جمعه این هفته تبریز با تبریک سالروز میلاد امام هشتم شیعیان، حضرت امام رضا علیه السلام گفت: صفت رئوف یکی از صفات خاص امام رضا علیه السلام بود که در کلام، رفتار و حرکات و سکنات خود نسبت به دشمنان و دوستان همیشه مهربان و رئوف بودند.

امام جمعه تبریز افزود: اگر می‌خواهیم مشکلات جامعه مدنی از میان برداشته شود، باید با همدیگر رئوف و مهربان باشیم.

آل‌هاشم در ادامه با اشاره به آموزه سیره عملی امام رضا(ع) گفت: ایشان به همه ما توصیه کرده‌اند برای خوشحال کردم مردم تلاش کنیم، پر حرف نباشیم، برای خیر دنیا و آخرت سوره حمد قرائت کنیم، به روزی خداوند شاکر باشیم، صله ارحام داشته باشیم و خویشاوندان خود را ضرر نرسانیم، به کسانی که از خدا ترسی ندارد امید نبندیم، احسان و نیکی کنیم، حق‌الناس را رعایت کنیم و در رفتار و کردار خود مواظب باشیم تا مورد اتهام قرار نگیریم.