اقتصادی

بیان دیدگاههای وزیر صمت در باره مسایل جاری کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از مرداد سال ۹۷ وزارت صمت و بانک مرکزی یک ریال ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به جز برای کالاهای اساسی تخصیص نداده اند.

رضا رحمانی که شامگاه شنبه و در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما سخن می گفت، با بیان این مطلب اظهار داشت: نبود نقدینگی، بی‌ثباتی رویه‌ها و بی‌ثباتی قیمت مواد اولیه از جمله مشکلات بر سر راه تولیدکنندگان است ولی متاسفانه نظام تامین مالی تولیدکنندگان ما حدود ۹۰ درصد وابسته به بانک است و می توان این مشکل را بزرگترین تفاوت ایران و دنیا بر شمرد زیرا دیگر کشورها از طریق بازار سرمایه در رفع نیازهای مالی تولیدکنندگان گام بر می‌دارند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به دنبال یافتن و یا ایجاد منابع مالی دیگری به غیر از بانک‌ها، برای تامین مالی تولیدکنندگان هستیم و از آن میان می‌توان به بازار سرمایه و صندوق‌های سرمایه گذاری اشاره کرد.

وی ادامه داد: یکی از معضلات بازارهای مالی و اقتصاد کلان ما حجم بالای نقدینگی است، رقمی حدود دو هزار یا هزار میلیارد تومان در جامعه موجود است. اگر این نقدینگی درست هدایت نشود، آثار ویرانگری خواهد گذاشت و بهتر است این نقدینگی به سمت تولید سوق داده شود.

رحمانی افزود: از آنجا که رونق تولید، بدون تقویت منابع مالی فراهم نمی شود، اقدام به ایجاد صندوق‌های توسعه‌ای در شهرهای مختلف کردیم اما نتیجه عملکرد این صندوق‌ها در سال جاری حاصل نمی‌شود و امسال هم تامین مالی باید از طریق بانک‌ها صورت گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: جهت گیری کلی وزارت صمت، محدود کردن واردات و تقویت ظرفیت‌های تولید است.

در حال اصلاح صنعت خودرو هستیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه وضع صنعت خودرو در شأن مردم نیست و بیشترین مشکلات را در این صنعت داریم، گفت: در صنعت خودرو سازی مسیر اصلاح را آغاز کرده‌ایم و در این زمینه با کسی مماشات نمی‌کنیم.

رحمانی با بیان اینکه اصلاحات را در صنعت خودرو آغاز کرده‌ایم، افزود: زمانی که وزیر شدم، بحث حیات و ممات صنعت خودرو سازی کشور مطرح بود اما اکنون به سمت اصلاح کیفیت، قیمت و خصوصی‌سازی واقعی این صنعت حرکت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تعداد خودروهای داخل پارکینگ‌های خودروسازان کاهش یافته است و اگر یک خودرو قابل عرضه باشد و خودروسازان آن را عرضه نکنند به طور قطع با آنها برخورد می‌کنیم، افزود: ۳۰ تا ۴۰ هزار خودرو به دلیل نبود کاتالیست در پارکینگ‌ها مانده‌اند.

آماده‌سازی قانون مالیات بر ارزش افزوده و درآمد تا دو ماه آینده

رحمانی افزود: بیشترین سهم مالیات را تولیدکنندگان، کارمندان و اصناف پرداخت می‌کنند زیرا دریافت مالیات از آنها آسان است اما میزان فرار مالیاتی بیش از دریافت مالیات از این بخش‌هاست، قانون مالیات بر ارزش افزوده و درآمد در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال نهایی شدن است و امیدواریم این قانون در یکی دو ماه آینده آماده شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اکنون به دلیل نبود برخی زیرساخت‌ها مالیات بر ارزش افزوده را از تولیدکننده می‌گیریم، در حالی که این مالیات باید از مصرف کننده نهایی گرفته شود.

صادرات کالاهای مصرفی افزایش یافت

رحمانی افزود: بر اساس مصوبه دولت افرادی که تا اسفند سال ۹۷ تجهیزات و مواد اولیه تولید را وارد کرده‌اند، مشمول مابه‌التفاوت نرخ ارز نمی‌شوند اما آنهایی که پس از اسفند سال ۹۸ اقدام به واردات این اقلام کرده‌اند در حال گفت وگو با دولت برای تسهیل پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز آنها هستیم البته اکنون تصمیم دولت این است که این افراد باید بر اساس ارز نیمایی تسویه کنند.

وی با بیان اینکه تنظیم بازار موضوعی فرابخشی است و برای کنترل قیمت‌ها به جای ممنوعیت به سمت مکانیزم تعرفه حرکت کرده‌ایم، افزود:‌ ظرفیت های زیادی برای پاسخگویی به بازار داخلی داریم، به عنوان نمونه در فولاد ۲.۵ برابر و در پتروشیمی دو برابر مصرف داخلی تولید می‌کنیم و در پوشاک و دیگر اقلام نیز ظرفیت‌های خوبی داریم.

رحمانی با بیان اینکه در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته افزایش صادرات داشته‌ایم اما ظرفیت کشور بیش از این است، تصریح کرد: در سال ۹۷ صادرات کالاهای مصرفی افزایش یافته اما صادرات غیر نفتی در مجموع افزایش نیافته است و این نشان می‌دهد صادرات بی‌رویه انجام نشده است.
جزییات پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ۷۰ درصد ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی و خوراک دام در اختیار وزارت جهاد کشاورزی، ۲۳ درصد آن برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی در اختیار وزارت بهداشت، یک درصد برای واردات کاغذ و ۶ درصد برای واردات لاستیک، خمیر کاغذ و مواد اولیه لاستیک و توزیع لاستیک بر عهده وزارت راه گذاشته شده است.

رحمانی با بیان اینکه برخی کالاها باید به وسیله دولت، حمایتی تامین شود، گفت: از فروردین تا مرداد سال ۹۷ ارز تک نرخی بود و محدودیتی برای ثبت سفارش واردات کالاها وجود نداشت اما پس از آن وزارت صمت و بانک مرکزی یک ریال برای ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به جز کالاهای اساسی تخصیص ندادند.

وی افزود: برخی رسانه‌ها آمار واردات کالاهای غیر ضرور بر اساس ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را از فروردین تا مرداد سال ۹۷ اعلام می‌کنند و می‌گویند چرا با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی این نوع کالاهای غیر اساسی وارد شده است در حالی که در آن زمان همه کالاها با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی ثبت سفارش می‌شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: واردکنندگانی که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دریافت کرده اند نفر به نفر بررسی می شوند که آیا کالای خود را وارد کرده اند یا نه و اگر در مدت مشخص شده وارد نکرده باشند در هر جای دنیا که باشند این مساله را پیگیری می‌کنیم و اکنون افرادی به دلیل سوء استفاده از ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی درباره واردات کالاها از جمله گوشی تلفن همراه در زندان هستند.

کاهش قیمت کالاهای وارداتی

وی با بیان اینکه قیمت کالاها از جمله ۱۰۰ قلم کالای اساسی پر مصرف را هر روز رصد می کنیم، گفت: بخش قابل توجهی از کالاهای اساسی قیمت کاهشی دارند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: دلیل افزایش قیمت لبنیات در روزهای اخیر افزایش قیمت شیر است و در لوازم خانگی نیز به جز یک نوع یخچال کاهش قیمت داریم که دستور پیگیری دلیل افزایش این نوع یخچال را داده‌ایم.

وی با بیان اینکه زنجیره واردات یا تولید کالاها را از مبدا تا خرده فروشی کنترل می کنیم، افزود: در ماه های آینده قیمت کالاهایی که به واردات بستگی دارند به دلیل کاهش نرخ ارز کاهش چشمگیری خواهیم داشت.

جلوگیری از خروج ۸۵ میلیون یورو ارز

رحمانی افزود: قرارداد بین خودروسازان و قطعه‌سازان از خروج ۸۵ میلیون یورو ارز جلوگیری می‌کند و بازه تامین و ساخت این قطعات بر اساس نوع قطعه از تیر امسال تا سال آینده خواهد بود.

وی گفت: یکی از کارهای کشورهای صنعتی برای پیشرفت اقتصادی ایجاد خوشه‌های صنعتی، پیمانکاران فرعی و شهرک‌های صنعتی بوده است و ما این را پیگیری می‌کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برخی تولیدکنندگان داخلی کالاهایی بسیار با کیفیت تولید می‌کنند که در فروشگاه‌های اروپایی به فروش می‌رسد و هموطنان ما در آن کشورها این کالاها را به عنوان سوغات وارد می‌کنند، این کارگاه‌ها باید برندهای خود را به برندهای قابل اعتماد برای مردم و بازار داخل تبدیل کنند.