اقتصادی

ترکان: روند ایجاد زیر ساخت ها در منطقه ویژه اقتصادی لامرد سازنده است

اکبر ترکان گفت:در جهان بیشتر رشد مناطق مسکونی در پس کرانه دریاها تا عمق ۱۰۰ کیلومتر است که در جنوب استان فارس، شهرستان لامرد از ظرفیت بسیار خوبی برای رشد صنعتی برخوردار است.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری لامرد وی که در جمع مدیران عالی شهرستان لامرد و مدیران مجموعه کارخانه در حال ساخت آلومینیوم جنوب و نیروگاه شرکت غدیر انرژی سخن می گفت، افزود: شهرستان لامرد با برخورداری از منابع عظیم انرژی ، دسترسی آسان به بنادر ، بهره مندی از آب خلیج فارس در آینده نزدیک و رشد صنعتی بسیار خوب می تواند یکی از نقاط هدف در شکل گیری شهرهای جدید باشد.
مشاور رئیس جمهوری گفت: از هشت میدان گازی استان فارس، بزرگترین میدان در شهرستان لامرد قرار دارد و این حجم زیاد منابع انرژی پتانسیل بسیار بالایی در حوزه اشتغال را ایجاد می کند.
فرماندار شهرستان لامرد نیز در سخنانی در این نشست امضای قرارداد انتقال آب شیرین از خلیج فارس به این شهرستان را سرآغاز تحولی بزرگ خواند و گفت: با اجرای این طرح، آرزوی دیرین مردم شهرستان در بهره مندی از منابع پایدار آب خلیج فارس محقق می شود.
حسین شبانی نژاد همچنین با اشاره به امضای تفاهم نامه تولید ۱۶۰ هزار تن ورق آلومینیوم و تاسیس کارخانه مذکور به عنوان یکی از مجموعه های بزرگ پایین دستی آلومینیوم در منطقه ویژه اقتصادی لامرد افزود: مردم فهیم و فرزندان متخصص این شهرستان همواره از پیشرفت ها استقبال کرده و حداکثر مشارکت را در تحقق اهداف زیرساخت و پایه ای شهرستان داشته اند.
بر اساس این گزارش، مشاور رئیس جمهوری از کارخانه آلومینیوم جنوب و تاسیسات منطقه ویژه اقتصادی انرژی بر لامرد بازدید کرد.
ساخت کارخانه آلومینیوم در شهرستان لامرد از مصوبات و رهاوردهای سفر اردیبهشت ماه ۹۴ دولت تدبیر و امید به استان فارس است.
در سفر سال گذشته وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت به جنوب فارس اعلام شد که با بهره برداری از این طرح بزرگ آلومینیوم، ظرفیت تولید این محصول در کشور حدود ۲ برابر فزونی خواهد یافت.
بر این اساس، هم اینک ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور ۳۵۰ هزار تن در سال است و طرح بزرگ آلومینیوم جنوب نیز با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن ، به تنهایی با ظرفیتی تقریبا معادل همه واحدهای تولیدی کنونی در کشور، وارد چرخه تولید خواهد شد.
پیش از این، استاندار فارس ۲۱ فروردین ماه امسال در بازدید از این واحد در حال احداث گفته بود: فاز نخست واحد تولید آلومینیوم در منطقه ویژه اقتصادی لامرد در سال جاری به بهره برداری می رسد.
تبادار ادامه داد: امیدواریم همه فازهای این واحد تولیدی که هم اینک از پیشرفت مناسبی برخوردار است در زمان مقرر به بهره برداری برسد زیرا این مهم افزون بر اینکه در ایجاد اشتغال، افزایش تولید، رونق اقتصادی و رفاه اجتماعی بسیار موثر است در اقتصاد کشور و استان فارس نیز نقش سازنده ای دارد.
با توجه به استقرار صنایع انرژی بر نظیر آلومینیوم در منطقه ویژه اقتصادی لامرد و با هدف تامین برق پایدار برای این نوع صنایع هم اکنون نیروگاه سیکل ترکیبی ۹۱۳ مگاواتی غدیر انرژی در این منطقه در حال احداث است.
این نیروگاه با سرمایه ارزی ۵۴۰ میلیون یورو و سرمایه گذاری ریالی ۶۰۰ میلیارد ریال توسط شرکت شانگهای الکتریک گروپ چین(SEC) در حال ساخت است.
منطقه ویژه اقتصادی لامرد در جنوب استان فارس واقع شده است.