اجتماعی

باز باران……………….

روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به دلیل ورود امواج تراز میانی، در اغلب مناطق کشور در برخی ساعات رگبار و رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود؛ از روز پنجشنبه با ورود‌ سامانه جوی دیگری، بارش‌ها از شمال‌ غرب و نیز جنوب کشور آغاز می‌شود.

ورود سامانه جوی تازه و آغاز بارش‌ها در شمال‌غرب و جنوب کشور‌

بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، ‌امروز دوشنبه ‌سامانه بارشی در شمال شرق و شرق کشور فعال است و در نیمه شمالی استان‌های خراسان رضوی و خراسان شمالی و شرق سمنان رگبار و رعدوبرق وجود دارد.

در سایر مناطق کشور بارش‌های پراکنده به صورت رگبار باران، رعد و برق و وزش باد است و در جنوب شرق کشور در برخی نقاط سیستان و بلوچستان و کرمان ریزش گرد و خاک وجود دارد.

پس از عبور این سامانه از کشور، روزهای سه شنبه و چهارشنبه نیز به سبب ورود امواج تراز میانی در اغلب مناطق کشور در برخی ساعات رگبار و رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

از روز پنجشنبه با ورود‌ سامانه دیگر، بارش ها از شمال‌ غرب و نیز جنوب کشور آغاز می‌شود.

روزهای چهارشنبه و پنجشنبه خلیج فارس و تنگه هرمز مواج است.

فردا بندرعباس با بیشینه دمای ۳۴ درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای یک درجه بالای صفر خنک‌ترین مرکز استان خواهد بود.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی (مهر‌ماه ۹۷) تا هجدهم فروردین ماه سال جاری، ۲۵۸.۴میلیمتر ثبت شد، میزان بارش در سال زراعی گذشته در این بازه زمانی ۹۰.۵ میلیمتر بوده است، بنابراین بارش سال جاری تا این تاریخ ۱۸۵.۴ درصد بیشتر از سال زراعی گذشته است.

میانگین بلندمدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور ۱۸۵.۶ میلیمتر است که بارش سال جاری ۳۹.۲ درصد بیشتر از سال بلندمدت است.

بیشترین میزان بارش در هفته بیست و هشتم سال زراعی متعلق به منطقه نهاوند در استان همدان به میزان ۱۲۶.۸ میلی‌متر بوده است.

میانگین گرم‌ترین منطقه راسک در استان سیستان و بلوچستان به میزان ۴۰ درجه سلسیوس و میانگین سردترین منطقه فیروزکوه در استان تهران به میزان‌ منفی ۱.۷ درجه سلسیوس بوده است.