بین الملل سیاسی

پامپئو باز هم از «غیرقابل اجرا» بودن معامله قرن عقب‌نشینی نکرد

وزیر خارجه آمریکا گزارش واشنگتن‌پست از اظهاراتش درباره معامله قرن را نادرست خواند اما از اینکه گفته بود این طرح غیرقابل اجرا است، عقب‌نشینی نکرد.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده در تلاش برای لاپوشانی اظهاراتی که روزنامه «واشنگتن‌پست» از او درباره طرح موسوم به «معامله قرن» افشا کرده بود، گفت این گزارش «نادرست» است و کسی نباید آن را باور کند.

واشنگتن‌پست روز گذشته محتوای یک فایل صوتی از صحبت‌های پامپئو در جلسه خصوصی با گروهی از سران یهودی را افشا کرد که وی در آن می‌گفت طرح صلح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا موسوم به معامله قرن، غیرقابل اجرا بوده و ممکن است رد شود.

وی اما شامگاه گذشته در مصاحبه با گروه رسانه‌ای «سینکلر» در تلاش برای عقب‌نشینی از اظهارات افشاشده خود، توضیح داد:‌«می‌دانم که عده‌ای شاید درباره طرحی که دولت (آمریکا) ارائه داده نگران باشند و بدون دانستن واقعیت‌ها، فکر کنند که این طرح اساسا یک‌جانبه است. من فقط داشتم این گمانه‌زنی‌ها را بازگو می‌کردم».

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» وزیر خارجه آمریکا که سعی داشت اظهارات قبلی خود را اصلاح کند اما به‌نظر چندان موفق نبود، گفت: «می‌توان چیزهایی در این طرح پیدا کرد که من نسبت به آنها نگرانم. ما به سوی جمع‌بندی یک وضعیت بسیار بسیار دشوار حرکت می‌کنیم».

پامپئو البته از بخشی از اظهارات افشاشده خود در روزنامه واشنگتن که گفته بود «بخش‌هایی از طرح معامله قرن غیرقابل اجرا است… ممکن است شکست بخورد… از سوی اسرائیلی‌ها یا فلسطینی‌ها رد شود» عقب‌نشینی نکرد.

دولت کنونی آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» ماه‌هاست که قرار است از طرح خود برای سازش تشکیلات خودگردان فلسطین با رژیم صهیونیستی رونمایی کند، اما این رونمایی هر بار به دلیلی به تعویق افتاده است. گفته می‌شود ناکامی اخیر «بنیامین نتانیاهو» در تشکیل کابینه جدید رژیم صهیونیستی، احتمالا بار دیگر انتشار این طرح را به تعویق بیاندازد.

بر اساس آنچه که در رسانه‌ها منتشر شده، این طرح قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرده، بخش‌های بزرگی از کرانه باختری را به صهیونیست‌ها واگذار می‌کند و حق بازگشت را نیز از آوارگان فلسطینی می‌گیرد. تشکیلات خودگردان فلسطین از سال گذشته که آمریکا بر خلاف قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد سفارت خود را به قدس اشغالی منتقل کرد، مذاکره با آمریکا را متوقف کرده است.