بین الملل

آغاز دادگاه عمر البشیر

«عمر البشیر» رئیس‌جمهور عزل شده سودان امروز (دوشنبه) در اولین جلسه دادگاه خود به اتهام «کسب مال حرام»، «فساد» و «دریافت هدایای خارج از قانون» در میان تدابیر شدید امنیتی حاضر شد.

به نوشته خبرگزاری روسیا الیوم، او در دفتر بازپرسی به دریافت مبالغ کلان از امارات و عربستان اعتراف کرد، اما مدعی شد که همه آن‌ها صرف امور خیریه شده است.

سرلشگر «احمد علی» بازپرس این پرونده که اعترافات «عمر البشیر» را در دادگاه و در مقابل خبرنگاران قرائت می‌کرد گفت که او اعتراف کرده است که «خلیفه بن زاید» حاکم امارات یک میلیون دلار در درون پاکت به او داده، اما او یادش نمی‌آید که کجا و چگونه آن را هزینه کرده است یا به چه کسی داده است. عمر البشیر همچنین مدعی شد که مبالغ دریافتی بعنوان هدیه را صرف امور خیریه کرده است، اما هیچ سندی دال بر این موضوع یا جدول هزینه‌ها در دست نیست.

رئیس‌جمهور سابق سودان در خصوص مبالغی که در خانه وی پیدا شده است نیز به بازپرس گفته است که این پول‌ها ارتباطی به حکومت ندارد و بخشی از آن به مبلع ۹۰ میلیون دلار را «محمد بن سلمان»، ولی عهد سعودی به «طه عثمان» (مدیر دفتر عمر البشیر) داده بود.

برخی منابع خبری، مبلغی که عمر البشیر به دریافت آن از، ولی عهد سعودی اعتراف کرده را ۲۵ میلیون دلار ذکر کرده‌اند.

به گفته بازپرس پرونده عمر البشیر در ادامه اعترافات خود گفته است: «دارایی‌های من عبارت است از یک خانه و مزرعه در محله «کافوری» و یک آپارتمان است، اما همسرم نیز یک قطعه زمین در کافوری دارد. همه مبالغی که در اختیارم بوده به «عبدالرحیم دقلو» برادر معاون رئیس شورای نظامی تحویل داده‌ام.»

به نوشته پایگاه خبری روزنامه القدس العربی در تمام مدتی که بازپرس پرونده اعترافات «عمر البشیر» را قرائت می‌کرد، او در حالی که لباس زندان پوشیده و درون قفس نشسته بود، سخنی بر زبان نیاورد. جلسه آتی محاکمه وی قرار است روز شنبه هفته آتی برگزار شود.

«عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای انتقالی نظامی پیش از این گفته بود که مأموران پلیس و نیرو‌های امنیتی از خانه «عمر البشیر» هفت میلیون یورو، ۳۵۰ هزار دلار و پنج میلیارد پوند سودانی (۱۱۰ میلیون دلار آمریکا) پیدا کرده‌اند.
عمر البشیر بعد از سه دهه زمامداری قدرت در سودان به دنبال اعتراضات مردمی این کشور در یازدهم آوریل (۲۱ فروردین) از قدرت کنار زده شد.

اعتراف وی به دریافت رشوه از امارات و عربستان سعودی در حالی است که سعودی‌ها در زمان وی تلاش بسیاری برای حفظ قدرت او به کار بردند و پس از او نیز در نقطه مقابل مردم به عنوان اولین کشور شورای انتقالی نظامی را به رسمیت شناختند؛ از این روز «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه سعودی که روز گذشته (یکشنبه) به خارطوم رفته بود با شعار هزاران نفری سودانی‌ها علیه سیاست‌های عربستان سعودی مواجه شد.