سیاسی

آمارهای مثبت سخنگوی دولت

سخنگوی دولت توسعه رابطه با همسایگان را از سیاست‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت:هدف ما گسترش مناسبات با همه کشورهای منطقه خصوصا خلیج فارس است.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی در ابتدای نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: امروز یکی از سیاست‌های ما توسعه رابطه با همسایگان است. سفر هفته گذشته رئیس جمهور برای شرکت در اجلاسیه اوراسیا در همین راستا صورت پذیرفت و از اهمیت بالایی برخوردار است و تمام مسئولیت هایی که با همسایگان خواهیم داشت را  ایفا خواهد کرد.

هدف ما گسترش مناسبات با همه کشورهای منطقه است

وی ادامه داد: با پنج کشور که بازاری نزدیک به دویست هزار نفر خواهد داشت موافقت نامه بازار آزاد را امضا کردیم، به مجلس ارائه شده و از پنج آبان ۹۸ ، ۵۰۲ کالای کشاورزی و صنعتی کاهش تعرفه خواهد داشت.

ربیعی همچنین گفت: در دیدار سه جانبه با ترکیه و روسیه هم پیشرفت هایی داشته ایم. هدف ما گسترش مناسبات با همه کشورهای منطقه خصوصا خلیج فارس است. ما مایل نیستیم هیچ کشوری را در اطراف خودمان از دایره سیاسی اقتصادی و فرهنگی منع کنیم. به همین دلیل تلاش‌هایی شده که اوج آن ابتکار صلح هرمز بوده است.

وی ادامه داد: کسانی که تلاش می کنند ما صلح و دوستی با همسایگان نداشته باشیم بدانند موفق نخواهند شد. مردم ما می دانند همکاری با همسایگان اهمیت بالایی دارد.

رخ دادهای چند روز گذشته عراق مایه تاسف است

سخنگوی دولت گفت: از هرگونه تنش در کشورهای همسایه متاثر می‌شویم. رخ دادهای چند روز گذشته عراق مایه تاسف است. در روزهایی که دولت ایران و عراق خود را برای بزرگ‌ترین رویداد مذهبی دنیا آماده می‌کردند، شاهد حوادث تلخی بودیم . دولت عراق اطمینان داده است که دخالتی نداشته در این امر و حضور بدخواهان در این میان بوده است. دولت و ملت عراق از بلوغ و آگاهی کافی برخوردار هستند. راه درست وحدت عراق حول مرجعیت شیعه است. جمهوری اسلامی همکاری خود را برای همراهی برادران عراقی اعلام می کند و هیچ شکلی از بدخواهی این رابطه را از بین نخواهد برد.

در کنار مردم ایستادن برای گذشتن از روزهای تحریم از برنامه های دولت است

وی گفت: در این دوره تاریخی مراقبت از زندگی روزمره مردم ، گسترش فضای اجتماعی، گسترش اشتغال و از همه مهم تر توسعه روستایی برنامه ای بوده است که در این سال‌ها دنبال کردیم. دموکراسی، پیگیری انتخابات آزاد و کمک به مقاومت داخل در کنار مردم ایستادن برای گذشتن از روزهای تحریم از برنامه های دولت است.

وی افزود: دولت تدبیر و امید بیش از همیشه سیاست‌های معطوف به روستا را تدوین کرده است. دولت با گسترش حاشیه نشینی و امثال آن در روستاها رو به رو بود. در این دولت تحولات خوبی در خصوص زندگی روستاییان و عشایر پدید آمده است.

روستاییان به بیمه بیش‌تر توجه کنند

ربیعی با اشاره به تلاش های دولت برای گسترش زندگی روستایی از جنبه اقتصادی و توسعه خدمات بهداشت و درمان و آموزش، آی تی، ارتباطات و اطلاعات، افزایش رفاه و گسترش بیمه و تسهیلات و ایجاد اشتغال‌های خرد محلی در کنار دامداری و کشاورزی گفت: معتقد هستیم خدمت به روستا و فقر زدایی برنامه بلند مدتی است که باید تلاش بیش تری در راستای آن صورت بگیرد.

 وی گفت: سهم اشتغال روستاییان از اشتغال خرد ۲۵ در صد افزایش پیدا کرده است. ۱۴۰ هزار شغل از مجموع شغل های ایجاد شده مربوط به روستاییان بوده است ، همین‌جا از مقام مهظم رهبری برای پولی که از صندوق ذخیره ملی به دولت اختصاص دادند جهت این موضوع تشکر می‌کنم.

 سخنگوی دولت گفت: ۸۴/. آب آشامیدنی سالم داریم. تمام خانواده های بالای ده خانوار به غیر از مناطق صعب العبور گاز کشی و برق کشی شده اند. صد در صد مراکز بهداشت تحت پوشش قرار گرفته‌اند. ۹۰/. از روستاییان از بیمه سلامت مجانی استفاده می کنند. بیمه اجتماعی روستاییان ۲۵/. را شامل شده است. همینجا از همه روستاییان دعوت می‌کنم به این بیمه بیش‌تر توجه کنند .
 وی گفت: در ادامه طرح ها و پروژه های دولت امروز همزمان با روز روستا و عشایر  ۲۴۸۰ طرح رونمایی خواهد شد.

مراسم اربعین بی نظیر تر از همیشه این مراسم  برگزار خواهد شد

ربیعی در ادامه تاکید کرد: دولت برای مقابله با ابعاد مختلف فقر برنامه‌ریزی‌هایی دارد که در سال‌های آینده آن را اجرایی می کند.
 سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که دولت برای مراسم اربعین چه کرده است گفت: وزیر خوب راه ما مشکل بلیت ها را حل کرده است. بی نظیر تر از همیشه این مراسم را برگزار خواهیم کرد.

تحریم باعث تقویت بودجه بدون نفت بوده است

وی در ادامه به حذف درآمدهای نفتی از لایحه بودجه اشاره کرد و گفت: در جلسه قبل توضیح دادم ، بخش جاری را از نفت جدا خواهیم کرد. تلاشمان بر این است بودجه جاری را از مالیات و سایر منابع مالی دولت تهیه کنیم. الان در قالب یک برنامه بودجه است . تحریم بد است اما اتفاقات خوبی هم برای ما داشته و آن تقویت بودجه بدون نفت بوده است.

در تغییر یارانه‌های پنهان دهک‌های پایین و طبقه متوسط  در نظر گرفته می‌شوند

ربیعی سپس یادآور شد : هنوز هیچ تصمیمی به لحاظ متغیرهای متعدد اتخاذ نشده است اما در مرحله نهایی است اما قطعا هرگونه تصمیمی که در مورد یارانه های پنهان بویژه سوخت گرفته شود دهک‌های پایین و طبقه متوسط در آن در نظر گرفته می شود.

آمار ها نشان می دهد در تابستان افزایش اشتغال داشتیم

وی با بیان اینکه آمار ها نشان می دهد افزایش اشتغال در تابستان صورت گرفته است، گفت: در بخش های صنعتی کاهش داشتیم، اما در بخش های تولید مولد رویش داشته ایم. شواهد تامین اجتماعی هم آمار را تایید می کند ، در یک سال گذشته ۸۴۴ هزار نفر اعلام شده، خالص اشتغال ایجاد شده این رقم  در روستاها هم افزایش داشته و نرخ مشارکت  افزایش پیدا کرده است.
سخنگوی دولت ادامه داد: نیاز ما به پنجره جمعیتی سالانه بیش از یک میلیون شغل است. این آمار به اعتقاد من آمار درستی است. اما با توجه به بیماری بیکاری مزمن شده که انتقال پیدا کرده کمی پیچیده شده است. جناب نوبخت اعلام کردند آمار بیماری مزمن قبلی  کاهش پیدا می کند. من فکر می کنم سیاست کاهش واردات آثار خوبی بر بخش اشتغال گذاشته است. در این میان البته به فکر افزایش قدرت خرید مردم هم هستیم.