اقتصادی

کاغذ همچنان بندی ۵۰۰ هزار تومان

کاغذ تحریر ۷۰ گرمی در اندازه ۷۰ در ۱۰۰ بندی ۵۰۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. که این رقم نسبت به هفته گذشته فقط حدود ۱۰ هزار تومان کاهش داشته است.

کاغذ تحریر ۷۰گرمی در اندازه ۷۰ در ۱۰۰ بندی ۵۰۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. که این رقم نسبت به هفته گذشته حدود ۱۰ هزار تومان کاهش داشته است.

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد با تدابیر اتخاذ شده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت ثبات قیمت و یا کاهش حدودی قیمت‌ها را طی هفته جاری خواهیم داشت چرا که با تثبیت تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کاغذ نشر و مطبوعات روند افزایشی متوقف می‌شود.

با اعلام اینکه قرار است تا دو هفته آتی کاغذهای موجود در گمرک ترخیص شوند از این رو بازار کاغذ کمی از التهاب افتاده اما  صالحی وزیر ارشاد هفته گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرد: باید مبلغ ۸۰ میلیون دلار برای تهیه ۸۰ هزار تُن کاغذ تخصیص پیدا کند؛ از سوی دیگر نیز کمیته‌ای مرکب از مجموعه نهادهای ذیربط، سازمان تعزیرات و قوه قضاییه به طور جدی تری به افرادی که ارز دولتی دریافت کردند اما کاغذ وارد نکردند یا ارز دریافت کردند اما کاغذ وارداتی را با قیمت مناسب توزیع نکردند، برخورد  کنند.

از سوی دیگر وزیر ارشاد هفته گذشته با حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس از بهبود روند کنونی خبرداده و اعلام کرده بود: بازار کاغذ در کشور به زودی سرو سامان پیدا کند چرا که واردات همه نیازهای کشور انجام شده و فقط در بخش توزیع و نظارت بر توزیع مشکلاتی وجود دارد که این مشکلات نیز در حال مرتفع شدن است.

به نظر می‌رسد عدم نظارت و جدی گرفتن چالش بازار کاغذ موجب افسارگسیختگی آن شده است، از این رو چنانچه بازرسی‌ها دقیق‌تر شود امید آن می‌رود که ثبات نسبی را تا ابتدای سال تحصیلی جدید شاهد باشیم در غیر اینصورت نبود کاغذ فعالیت ناشران را برای شش ماهه دوم سال به مخاطره می‌اندازد.